تبلیغات
آریو فیلم

آریو فیلم
سینما زیبا ترین فریب در دنیا 
قالب وبلاگ
نویسندگان
صفحات جانبی
ابر برچسب ها

نقد ویژه

نقدی بر فیلم شبی با شاه

ONE NIGHT WITH THE KING

و آنجا که با تعریف سرمان را می برند و با دروغ حقیقت را می کشند

کارگردان: مایکل او ساجبل

نویسنده: مارک اندرو اولسن و تونی تنی با الهام از فصلی از کتاب مقدس با عنوان ]استر[

تهیه کننده: استفان برین و متیو کورچ و استودیو بریفینگ

موسیقی : جی. ای. سی ردفورد

فیلمبردار: استیون برنستین

بازیگران: تیفانی دوپونت ( هاداسا / استر ) ؛ لوك گاس ( خشایار شاه) ؛ جان نوبل ( شاهزاده آدمانتا ) ؛ عمر شریف ( شاهزاده ممیوكان ) ؛ جان رایس دیویس ( مــُردخای عموی هاداسا ) ؛ تامی لیستر ( هاگای / رئیس خواجگان حرم ( ؛ پیتر اوتول ( سموئل نبی(

محصول: 2006 آمریكا ؛ مدت 123 دقیقه استودیو بریفینگ

 برنده جایزه جشنواره فیلم کَمی در سال ۲۰۰۷ و نمایش در جشنواره فیلم کَن ۲۰۰۷

                           آپلود سنتر عکس رایگان

داستان فیلم: داستان از آنجا شروع می شود که خشایار شاه (با بازی لوك گاس) آماده ی نبرد با یونانیان است و قبل از اعزام جشنی برگزار می کند که در آن سران مملکتی حضور دارند.همه خواستار حضور ملکه وشتی (با بازی جیوتی دوگرا) همسر شاه در میهمانی می شوند که ملکه به دلیل شرم و حیایی که دارد از دستور شاه سر باز می زند. در اینجاست که بد خواهان وارد عمل می شوند و شاه را برآن می دارن که بانو وشتی را از مقام ملکه عزل کنند و شاه این کار را انجام می دهد. پس از این اتفاق دختران مناسب را به قصر می اورند تا یکی ملکه جدید شود. یکی از این دختران هاداسا (با بازی تیفانی دوپونت) برادرزاده ی مردخای (با بازی جان رایس دیویس) یکی از کاتبان دربار هستن و هر دو هم دین یهودی دارند.مردخای برای اینکه هاداسا شانس ملکه شدن را داشته باشد نام او را به (استر) تغییر می دهد. استر در ابتدا نظر هاگای ( با بازی تامی لیستر) رئیس خواجگان حرم را جلب می کند و سپس نظر شاه را و به عنوان ملکه ی پارسیان انتخاب می شود.او در دربار متوجه توطئه ی هامان وزیر شاه  در مورد یهودیان می شود و استر توطئه ی هامان را برای شاه افشا می کند.

نقد فیلم: داستان فیلمی که خواندید طبق شیوه ی متداول غربیان داستان دروغین درباره ی قسمتی مهم از تاریخ کشورمان است این داستان کاملا تحریف شده است و حتی آن چیزی که خود در کتاب مقدس با فصلی به عنوان (استر مقدس)  امده است نیز پایبند نبوده اند. حال من داستان کاملا واقعی این داستان را برای شما بیان می کنم: هامان وزیری با تدبیر و دانش بوده است که کم کم متوجه قدرت پیدا کردن یهودیان در دربار هخامنشی و توطئه های انان می شود.مردخای و  یارانش به دنبال حذف هامان اند انها برای این کار بر صدد جذب توجه شاه بر می ایند و موفق می شوند و مردخای و استر قدرت و نفوذ کافی در دربار را به دست می اورند به طوری که در دو روز دستور قتل 75800 ایرانی را می دهند.این حقیقتی است که حتی در کتاب مقدس خود یهودیان در فصل (استر مقدس) اینگونه شرح داده شده:

 (روز یازده و دوازده‌ ادار، یهودیان‌ بر دشمنان‌ خود پیروز شدند. در سراسر مملكت‌، یهودیان‌ در شهرهای‌ خود جمع‌ شدند تا به‌ كسانی‌ كه‌ قصد آزارشان‌ را داشتند، حمله‌ كنند. همه‌ مردم‌ از یهودیان‌ می‌ترسیدند و جرأت‌ نمی‌كردند در برابرشان‌ بایستند. تمام‌ حاكمان‌ و استانداران‌، مقامات‌ مملكتی‌ و درباریان‌ از ترس‌ مردخای‌، به‌ یهودیان‌ كمك‌ می‌كردند. زیرا مردخای‌ از شخصیت‌های‌ برجسته‌ دربار شده‌ بود و در سراسر مملكت‌، شهرت‌ فراوان‌ داشت‌ و روز به‌ روز بر قدرتش‌ افزوده‌ می‌شد. به‌ این‌ ترتیب‌ یهودیان‌ به‌ دشمنان‌ خود حمله‌ كردند و آنها را از دم‌ شمشیر گذرانده‌، كشتند. آنها در شهر شوش‌ كه‌ پایتخت‌ بود، 500 نفر را كشتند. ده‌ پسر هامان‌، دشمن‌ یهودیان‌، نیز جزو این‌ كشته‌شدگان‌ بودند .اسامی‌ آنها عبارت‌ بود از: فرشنداتا، دلفون‌، اسفاتا، فوراتا، ادلیا، اریداتا، فرمشتا، اریسای‌، اریدای‌ و ویزاتا. اما یهودیان‌ اموال‌ دشمنان‌ را غارت‌ نكردند. در آن‌ روز، آمار كشته‌شدگان‌ پایتخت‌ به عرض‌ پادشاه‌ رسید. سپس‌ او ملكه‌ استر را خواست‌ و گفت‌: یهودیان‌ تنها در پایتخت‌ 500 نفر را كه‌ ده‌ پسر هامان‌ نیز جزو آنها بودند، كشته‌اند، پس‌ در سایر شهرهای‌ مملكت‌ چه‌ كرده‌اند! آیا درخواست‌ دیگری‌ نیز داری‌؟ هر چه‌ بخواهی‌ به‌ تو می‌دهم‌. بگو درخواست‌ تو چیست؟ استر گفت‌: «پادشاها، اگر صلاح‌ بدانید به‌ یهودیان‌ پایتخت‌ اجازه‌ دهید كاری‌ را كه‌ امروز كرده‌اند، فردا هم‌ ادامه‌ دهند و اجساد ده‌ پسر هامان‌ را نیز به‌ دار بیاویزند». پادشاه‌ با این‌ درخواست‌ استر هم‌ موافقت‌ كرد و فرمان‌ او در شوش‌ اعلام‌ شد. اجساد پسران‌ هامان‌ نیز به‌ دار آویخته‌ شد. پس‌ روز بعد، باز یهودیان‌ پایتخت‌ جمع‌ شدند و 300 نفر دیگر را كشتند ولی‌ به‌ مال‌ كسی‌ دست‌درازی‌ نكردند. بقیه‌ یهودیان‌ در سایر استانها نیز جمع‌ شدند و از خود دفاع‌ كردند. آنها هفتاد و پنج هزار نفر از دشمنان‌ خود را كشتند و از شر آنها رهایی‌ یافتند، ولی‌ اموالشان‌ را غارت‌ نكردند. این‌ كار در روز سیزدهم‌ ماه‌ ادار انجام‌ گرفت‌ و آنها روز بعد، یعنی‌ چهاردهم‌ ادار پیروزی‌ خود را با شادی‌ فراوان‌ جشن‌ گرفتند. اما یهودیان‌ شوش‌، روز پانزدهم‌ ادار را جشن‌ گرفتند، زیرا در روزهای‌ سیزدهم‌ و چهاردهم‌، دشمنان‌ خود را می‌كشتند. یهودیانِ به‌ این‌ مناسبت‌ روز چهاردهم‌ ادار را با شادی‌ جشن‌ می‌گیرند و به‌ هم‌ هدیه‌ می‌دهند.)

نکته ی جالب در این کتاب این است که هزاران هزار انسان را کشته اند انگار نه انگار و مدام این عبارت تکرار می شود که (ولی‌ اموالشان‌ را غارت‌ نكردند).........

 وقوع این قتل عام در روز 11 و 12 ادار (ماه یهودی) مصادف با 13 فروردین موجب پراكنده شدن و فرار مردم شهرهای ایران به دشتها و كوههای اطراف گشت و مردم فرار كرده در روز 13 فروردین جان خویش را از خطر كشتار به در بردند كه بعدها به سیزده بدر موسوم شد و اصلا فلسفه ی سیزده بدر این است که ایرانی به طبیعت پناه ببر تا بار دیگر تو را در خانه ات قتل عام نکنند و جالب اینجاست که یهودیان به دلیل این هلوکاست ایرانی که به را انداخته اند این روز را جشن می گیرند و در این روز عیدی به نام (عید پوریم) دارند که در این روز، آنها در نوشیدن شراب افراط كرده و شیرینی مخصوصی را پخته و می‌خوردند. در عید پوریم، یهودیان به ویژه كودكان با برچهره زدن نقاب خشایارشا، استر، وشتی، هامان و مردخای، نقش آنها را بازی كرده و باعث خنده و شادی جمع می‌شوند.و به همین دلیل است که عدد 13 جزء اعداد مقدس یهودیان و فراماسون هاست و برای ما ایرانیان عدد شومی است.

حالا فکر کنم زاویه ی دیدتان 180 درجه فرق کرد بله مردخای استر و خشایارشاه برای یهودیان قابل احترام اند به خاطر همین از خشایار شاه در این فیلم اینقر تعریف شده حالا اینکه چرا انها چند ماه بعد فیلمی مخالف این صحبت با نام "300" را روانه ی بازار کردند خود بحثی دیگر است.ایرانی بیدار باش که دوباره تو را نکشند اینبار انها تو را نمی کشند بلکه ذهنت را می کشند که بدتر از جسم است اینبار با شمشیر نه بلکه با رسانه این کار را می کنند.من متاسفانه در بسیاری از نقد های دوستان دیدم که چقدر از این فیلم تعریف کرده بودند گفته بودند بالاخره کسی پیدا شده از ایرانیان خوب بگه و من اینجاست که میگم با تعریف سرمان را می برند و با دروغ حقیقت را می پوشانند.

از لحاظ تکنیکی هم فیلم فیلم ضعیفیه در مورد بازی ها اینکه کار تاریخی وجه ای جدا از دیگر کار ها داره لوک گاس بازیگریه که معمولا در فیلم های اکشن نظیر "مسابقه ی سرعت 2" اونو دیدیمو بقیه ی بازیگر ها هم به همین منوال البته نکته ی قابل توجه حضوربسیار کوتاه پیتر اوتول در نقش سموئل نبی در همان ابتدای فیلم و حضور قوی عمر شریف بازیگر مشهور مصری در نقش شاهزاده ممیوكان است. در مورد جلوه های ویژه که نقش مهمی در فیلم های تاریخی داره باید یگم که با توجه به بودجه ی 20 میلیون دلاری فیلم خوبه اما درباره ی طراحی صحنه و لباس باید بگم که مشکل تمام فیلم های تاریخی که با ایران در ارتباطه را داره و اون اینه که ایرانی ها را با اعراب جابه جا میگیرند در مورد لباس بانوان این موضوع با لباس زنان هندی وجود داره که البته کاخ ها هم همه معماری هندی دارند که اون به دلیل فیلمبرداری قسمتی از فیلم در راجستان هنده. فیلمنامه جدای اینکه ماهیتش زیر سواله در جاهای بسیار ضعیف عمل میکنه و دیالوگ ها هم خوب نوشته نشدند.کارگردانی هم در حد یک فیلم تلویزیونیه چیز خاص دیگه ای در مورد نقد تکنیکی این فیلم ندارم بگم.

فیلم ها وسریالات  زیادی تا به حال با موضوع استر ساخته شده که میشه به: * استر  Esther (سریال تلویزیونی، 1999) به كارگردانی: رافائل مارتز ونویسندگی: ساندی نایمند  

* ملكه استر (1948)    Queen Esther به كارگردانی : جان تی. كویل   و نویسندگی: جان تی. كویل و جیمز كی. فردریش

 * قصه استر (سریال تلویزیونی) (The Story of Esther(1979

 به كارگردانی: لئو پن و نویسندگی:  رابرت بروك و نورمن هودیس

 اشاره کرد. به هر حال این داستان همیشه برای یهودیان و صهیونیست ها که سردمداران هالیوودند مهم بوده واز روی آن اقتباس های بسیاری ساخته اند امه مطمئن باشید با بیداری ما انها هیچوقت نمی توانند ما را از واقعیت دور کنند راستی یک نکته ی جالب که من شنیدم اینه که مقبره ی استر و مردخای در همدان وجود داره و سالانه میزبان زائران یهودی است اگه از دوستان کسی اطلاعاتی چیزی داره به ما برسونه.

REZA

 
طبقه بندی: نقد ویژه، 
[ پنجشنبه 13 مرداد 1390 ] [ 10:22 ق.ظ ] [ Ario360 ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب

  • paper | ریه | وبلاگ شخصی